Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Tylko kamienie milczą na Bartoszowych Górach - 2007

Realizowany przez:

Stowarzyszenie Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju, Kawęczyn

Cel:

Celem projektu jest zorganizowanie grupy młodzieży (13-19 lat), która będzie wspólnie prowadziła badania, poszukiwania, obserwacje, wywiady w celu odnalezienia świadków, bądź uczestników zdarzeń rozgrywających się w czasie II wojny światowej, a związanych z eksterminacją narodu żydowskiego. Celem działań jest podniesienie u uczestników projektu poziomu wiedzy o przeszłości swojego regionu, podniesienie poziomu umiejętności w obsłudze komputera, kamery, aparatu cyfrowego.

Odbiorcy projektu:

Młodzież realizująca projekt stanowi grupę w wieku 13 – 19 lat, są to uczniowie Gimnazjum w Kowalach Pańskich oraz absolwenci tej szkoły, uczący się już w szkołach średnich, ale mieszkający na terenie Kowali Pańskich. W projekcie biorą udział wszyscy zainteresowani tematem zgłaszający się do opiekunów projektu – nauczycieli Gimnazjum w Kowalach Pańskich. Młodzież tworząca grupę to młodzież miejscowa.

Opis projektu:

W czasie II wojny światowej na terenie Gminy Kawęczyn utworzono getto żydowskie obejmujące miejscowości: Młodzinów, Czachulec Nowy, Dzierzbotki, Nowy Świat i Marcjanów. W żadnej z tych miejscowości nie ma symbolicznych śladów tragicznej przeszłości. Zależy nam, by młodzi ludzie odnaleźli ślady przeszłości, odszukali ludzi, którzy mogą opowiedzieć o minionych zdarzeniach, spisali ich wspomnienia, wydali je w formie Księgi pamięci, wykonali folder z mapą opisującą trasy wycieczek rowerowych do miejsc prześladowań, poznali fakty związane z prześladowaniami Żydów na naszym terenie, założyli stronę internetową. Chcemy aby projekt zmobilizował młodzież do podjęcia pracy zespołowej, wzbudził w niej chęć do działania, zachęcił do nawiązania współpracy z muzeami. Swoje badania uwieńczą wystawą zorganizowaną w Urzędzie Gminy w Kawęczynie oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Młodzianowie, na Bartoszowych Górach, gdzie w czasie wojny znajdował się cmentarz żydowski, a teraz rośnie las.

Budżet projektu: 25 855 zł

Dotacja: 16 000 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Stowarzyszenie Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju, Kawęczyn

Miejscowość: Kawęczyn

Ulica, nr domu i lokalu: Kawęczyn 39/3

Kod pocztowy i Poczta: 62-704 Kawęczyn

Województwo: wielkopolskie

Powiat: turecki

Adres strony internetowej: –

Tylko kamienie milczą na Bartoszowych Górach

Kawęczyn 41B, 62-704, Polska

Więcej