Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Krynki – Sobienie: dwie historie, wspólna pamięć - 2007

Realizowany przez:

Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej Drumla w Łomiankach

Cel:

Celem projektu, realizowanym poprzez użycie innowacyjnych metodod edukacyjnych, jest dostarczenie jego uczestnikom konkretnych narzędzi i wiedzy niezbędnych dla promocji ich regionów, zdobycia nowych umiejętności i podjęcia twórczych inicjatyw. Dzięki specjalistycznym warsztatom i użyciu nowoczesnych mediów (internet, fotografia cyfrowa), młodzież uczestnicząca w projekcie stworzy narzędzia multimedialne (przewodnik internetowy, fotoblog, wystawę fotografii, film edukacyjny), co umożliwi im zdobycie nowych umiejętności służących rozwojowi ich samych, a przede wszystkim, ich społeczności lokalnej.

Odbiorcy projektu:

Grupą docelową będą uczniowie działających na obszarze obydwu gmin gimnazjów (więc zamieszkujący różne miejscowości), w wieku 13-16 lat, którzy samodzielnie zgłoszą się do udziału w programie, odpowiadając na zamieszczone w szkołach i domach kultury ogłoszenia. Do udziału w programie zachęcać będą także osobiście wolontariusze obydwu Stowarzyszeń.

Opis projektu:

Celem projektu, realizowanego wspólnie z działającym na obszarze woj. mazowieckiego Stowarzyszeniem Terra Incognita, jest zorganizowanie wymiany młodzieży z gmin Sobienie-Jeziory oraz Krynki. Działania wymiany zostaną poprzedzone miesięcznymi warsztatami przygotowawczymi dla uczniów miejscowych gimnazjów (13-16 lat), przeprowadzonymi równolegle w obydwu regionach. Organizatorzy, opierając się na metodach edukacji nieformalnej, zapoznają uczestników wymiany z problematyką wielokulturowej tradycji regionów oraz postarają się nauczyć młodych jak zaprezentować innym walory własnego regionu. W trakcie wymiany młodzież z tych dwóch różnych regionów (chociaż może, tak naprawdę, bardzo do siebie podobnych) podejmie wspólne działania, jak np. renowacja miejscowych kirkutów i eksploracja wielokulturowej tradycji tych terenów (także za sprawą spotkań z miejscową ludnością oraz zajęć ze specjalistami). Umożliwi im to poznawanie odmiennych historii i problemów obydwu regionów, jak również przełamywanie wzajemnych stereotypów i lepsze poznanie się. Kolejnym etapem projektu będą warsztaty komputerowe dla uczniów obydwu gimnazjów i wspólne przygotowanie przewodników internetowych po miejscach pamięci na terenie obydwu gmin. Główną ideą projektu jest szerzenie w obydwu regionach idei tolerancji międzykulturowej przez poznanie historii własnej ziemi oraz odnalezienie śladów wspólnej egzystencji wielu grup etnicznych. Uczestnicy projektu wykonają pierwszy krok ku odnalezieniu tożsamości własnych regionów i ich mieszkańców, a budowa poczucia więzi z miejscem zamieszkania u młodych ludzi zmotywuje ich do podjęcia działań na rzecz zmiany trudnego położenia obydwu terenów.

Budżet projektu: 34 520 zł

Dotacja: 18 000 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej Drumla w Łomiankach

Miejscowość: Łomianki

Ulica, nr domu i lokalu: Grzybowa 9

Kod pocztowy i Poczta: 05-090 Łomianki

Województwo: mazowieckie

Powiat: warszawski zachodni

Adres strony internetowej: http://

Krynki – Sobienie: dwie historie, wspólna pamięć

Grzybowa 15A, 05-092 Łomianki, Polska

Więcej