Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Tropami Hermannlocha, czyli dawne górnictwo w gminie Bardo - 2013

Realizowany przez:

Nieformalna Grupa 'Bardo.Kultura’

Cel:

Celem projektu jest wzmocnienie u grupy młodzieży motywacji do działania na rzecz społeczności lokalnej, poprzez promocję zapomnianych prawie kopalni – i edukowanie mieszkańców i turystów, że Ziemie Odzyskane to nie tylko nazwa, ale także związana z tymi terenami historia, która choć niepolska, to jednak bardzo ciekawa, chociażby ze względu na krążące wokół kopalni legendy i ciekawe tradycje .

Odbiorcy projektu:

10 uczestników mających doświadczenie w pracy z projektami i – co ważne- interesujących się sztolniami, w wieku od 13 do 19 lat. Rekruci będą musieli spełniać powyższe warunki i być mieszkańcami gminy Bardo. Dojazdy będą w zakresie własnym, gmina jest na tyle mała, że problem też jest nieduży.

Opis projektu:

projekcie chcemy zrealizować kluczowe zadania w ramach promocji historycznych sztolni znajdujących się w Janowcu, a szczególnie sztolni Hermannloch,która została odkryta przez jednego z nas. Stwierdziliśmy, że strona internetowa z interaktywną mapą Janowca, gdzie będą zaznaczone wszystkie dawne sztolnie, jest dobrym pomysłem, aby nieobeznani w temacie mogli zapoznać się z ich historią, położeniem, a także pracami wykonywanymi w nich. Z kolei rodzaj wirtualnego spaceru, czyli prezentacja typu prezi, przybliżyłaby turystom w domowym zaciszu charakter sztolni Hermannloch, którą będą mogli spenetrować uczestnicy projektu. Kolejnym działaniem byłaby tablica edukacyjna w Bardzie – z mapą wskazującą, jak dojść do Janowca. Znajdowałyby się tu informacje dot. historii Janowca oraz sztolni. Powstaną też ulotki z powyższymi informacjami – jeśli ktoś byłby w Bardzie i nie miał czasu, aby zajrzeć do pobliskiej wsi, ulotka naprowadziłaby go przy następnej wizycie, a także przybliżyła temat. Młodzież zostanie zapoznana przez znajomego geologa z tematem starych kopalni w gminie Bardo – a szczególnie Janowca i Hermannloch – aby mogła jak najdokładniej sporządzić tekst, który znajdzie się na tablicy i ulotce, a także zrobić zdjęcia, wykorzystane na stronie internetowej. W tym pomoże nam informatyk. Ponadto, nie kończąc tematu na naszej gminie pojechalibyśmy na 2 wycieczki edukacyjne. Jedną – do pobliskiego Złotego Stoku, gdzie niegdyś wydobywano złoto – i drugą do Muzeum Górnictwa w Harrachov.

Budżet projektu: 6 400,00 zł

Dotacja: 5 000,00 zł

Rocznik: 2013

Nitka: Konkurs dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse

Nieformalna Grupa 'Bardo.Kultura’

Miejscowość: Bardo

Ulica, nr domu i lokalu: Kolejowa 12

Kod pocztowy i Poczta: 57-256 Bardo

Województwo: dolnośląskie

Powiat: ząbkowicki

Adres strony internetowej: –

Tropami Hermannlocha, czyli dawne górnictwo w gminie Bardo

plac Wolności 5, 57-256 Bardo, Polska

Więcej