Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Poszukiwacze zapomnianych smaków - 2015

Realizowany przez:

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań w Ulanowie

Cel:

Celem projektu jest zwiększenie poczucia własnej wartości, umiejętności planowania i systematycznej realizacji cyklicznych działań, pracy w grupie i nawiązywania nowych relacji, oraz korzystania z zasobów środowiska lokalnego u uczniów gimnazjum z gminy Ulanów, poprzez poznanie kuchni regionalnej Podkarpacia, jej upowszechnianie i promowanie przy pomocy filmowego programu kulinarnego, bloga internetowego i książki kucharskiej.

Odbiorcy projektu:

25 grupa w wieku 13 – 16 lat, uczennice i uczniowie klas I-III gimnazjum w Ulanowie. 11 osób, to uczestnicy projektu „Spotkajmy się na scenie” realizowanego w ramach programu Równać Szanse 2013.

Opis projektu:

Temat wiodący to regionalna kuchnia Podkarpacia z uwzględnieniem tradycyjnych potraw lasowiackich, rzeszowskich oraz flisackich-szczególnie związanych z Ulanowem. Młodzież odszuka w swoim środowisku osoby, stowarzyszenia i instytucje zajmujące się regionalnymi potrawami oraz osoby starsze pamiętające zapomniane dzisiaj potrawy swojego dzieciństwa. Młodzi przeprowadzą wywiady, zdobędą przepisy, następnie będą opracowywać i nagrywać program kulinarny, poprowadzą też kulinarnego bloga i opracują książkę kucharską z najciekawszymi przepisami opatrzoną zdjęciami potraw. W książce znajdą się też fragmenty opowieści osób, z którymi spotka się młodzież oraz zdjęcia zrobione podczas tych spotkań. Wszystkie trzy formy opatrzone zostaną wspólnym tytułem: „Fajerwerki znad fajerki”. Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach kulinarnych „Grochem o kuchnię” w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Młodzież będzie nagrywać gotowane przez siebie potrawy. Ważnym działaniem będzie zorganizowanie będącego już tradycją kiermaszu charytatywnego na rzecz najuboższych koleżanek i kolegów ze szkoły. Po każdym etapie pracy odbędzie się świętowanie w postaci przyjęcia z degustacją potraw, wyjazdu do kina, wycieczki rowerowej lub spływu kajakowego. Młodzi nauczą się planowania oraz systematyczności w realizacji działań cyklicznych, rozwiną umiejętność pracy w grupie i współpracy z osobami dorosłymi, przedstawicielami organizacji i instytucji. Pokonają tremę związaną z występami publicznymi. Nauczą się gotować, promować swoją pracę, prosić o pomoc. Będą mieć poczucie sprawstwa i kompetencji. Świętowanie projektu będzie miało formę bankietu, podczas którego otwarta zostanie wystawa fotograficzna, przedstawiona prezentacja multimedialna będąca relacją z przebiegu projektu i wyświetlony nagrany przez uczestników film dokumentujący wybrane zdarzenia i działania. Młodzież zaprosi gości, samodzielnie przygotuje wszystkie potrawy i dekorację sali oraz stołu, nakryje do stołu, będzie obsługiwała zaproszonych gości.

Budżet projektu: 61 500 zł

Dotacja: 40 000 zł

Rocznik: 2015

Nitka: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań w Ulanowie

Miejscowość: Ulanów

Ulica, nr domu i lokalu: ul. T. Buli 3

Kod pocztowy i Poczta: 37-410 Ulanów

Województwo: podkarpackie

Powiat: niżański

Adres strony internetowej: http://silprzystan.pl/

Poszukiwacze zapomnianych smaków

Turystyczna 6, 37-410 Ulanów, Polska

Więcej