Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Ocalić cymbały od zapomnienia - 2010

Realizowany przez:

Centrum Kultury i Sportu Gminy Ełk z/s w Stradunach

Cel:

Nauczenie gry na unikalnym instrumencie grupy 12 osób. Ocena mierzalności celu – wykonanie koncertu przez uczestników projektu. Zgłoszenie uczestników projektu na Międzynarodowy Jarmark Folkloru do Węgorzewa. W Polsce nauki gry na tym instrumencie nie prowadzi żadna szkoła muzyczna.

Odbiorcy projektu:

12- tu uczestników w wieku 13-19 lat, którzy w trakcie projektu posiądą umiejętność gry na cymbałach wileńskich, mieszkający w gminie Ełk. Rekrutacja poprzez ogłoszenia w lokalnych mediach. W projekcie wezmą udział 3 grupy wiekowe 13-14 lat; 15-16 lat i 17-19 lat. Jeden instruktor posiadał będzie 4 uczniów. Każdy z uczestników zdobędzie podstawową wiedzę na temat instrumentu oraz nauczy się minimum 6 utworów, które zaprezentowane będą publiczne na zakończenie projektu.

Opis projektu:

Na naszym terenie prowadzona była Szkółka Cymbalistów (jedyna w Polsce). W Stradunach mieszka Pan Wacław Kułakowski znany mistrz gry na cymbałach wileńskich. Od 1985 roku nauczył ponad 30-tu uczniów tej trudnej sztuki gry na tym unikalnym instrumencie. Jego uczniowie występowali na wielu festiwalach w Polsce i za granicą , wielu już dorosłym obecnie ludziom udało się wyjechać dzięki tej umiejętności w świat studiując m.in. folklorystykę w Lublinie, Krakowie. Pan Kułakowski obecnie ma 88 lat, jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. 'Zasłużony dla kultury polskiej ’ oraz Nagrody im. 'Oskara Kolberga’ – przyznanych przez MKiDN. Posiadamy 6 sztuk tego unikalnego instrumentu (wykonane przez twórców ludowych, choć są już w złym stanie – 2 sztuki nadają się do nauczania, 4 stanowią już bardziej wartość muzealną). Mamy też kadrę (dawni uczniowie Pana Wacława), którzy chętnie przekazaliby swoje umiejętności następnym pokoleniom). Planujemy wykształcić 12 osób z terenu całej gminy. Posiadamy 3 instruktorów (młodzież w wieku 17-26 lat) i 2 pary czynnych cymbałów. Nauka prowadzona będzie w naszej filii w Nowej Wsi Ełckiej. Planujemy nauczać w 3 grupach 4-osobowych na 3 instrumentach. Łącznie dla każdej grupy przewidzieliśmy po 50 godzin lekcyjnych. Uczniowie po opanowaniu instrumentu zagraliby koncert cymbałowy: polki, walce, oberki i marsze będące w repertuarze działającej w naszej placówce młodzieżowej kapeli cymbalistów. Po zakończeniu projektu delegowalibyśmy naszych uczniów na festiwal do Węgorzewa i Kazimierza Dolnego n/Wisła i otoczymy opieką merytoryczną.

Budżet projektu: 11 500 zł zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2010

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Centrum Kultury i Sportu Gminy Ełk z/s w Stradunach

Miejscowość: Straduny

Ulica, nr domu i lokalu: Kajki 10

Kod pocztowy i Poczta: 19-300 Straduny

Województwo: warmińsko-mazurskie

Powiat: ełcki

Adres strony internetowej: http://centrumkulturystraduny.elk.pl

Ocalić cymbały od zapomnienia

Michała Kajki 14A, 19-300 Straduny, Polska

Więcej