Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Echa przeszłości nigdy nie milkną - 2007

Realizowany przez:

Grupa Śladowcy przy Publicznym Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu Krajeńskim

Cel:

Poszukując dokumentów, zdjęć, miejsc pamięci, przeprowadzając rozmowy z mieszkańcami, uczymy młodzież jak należy prowadzić pracę badawczą, jak docierać do źródeł. Istotnym celem jest działanie wychowawcze. Uczniowie spędząją czas wolny na pracy wiodącej do realizacji konkretnego, ważnego dla społeczeństwa celu. Mają wiele godzin zajęć pozalekcyjnych, które rozwijają ich intelektualnie.

Odbiorcy projektu:

Młodzież gimnazjalna w wielu 13 – 16 lat. zamieszkująca miasteczko liczące 2400 mieszkańców. Ci, którzy mieszkają w okolicznych wsiach dowożeni są do szkoły autobusem szkolnym lub PKS. Uczniowie mają małe możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, dlatego realizacja każdego projektu jest dla nich ogromną atrakcją i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Opis projektu:

Projekt 'Echa przeszłości nigdy nie milkną’ adresowany jest do uczniów klas I-III Publicznego Gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z terenów poopegerowskich. Do 1939 roku Kamień Krajeński był małym przygranicznym miasteczkiem. Zamieszkiwała go ludność pochodzenia żydowskiego, niemieckiego i polskiego. Narodowości te budowały jego kulturę i wizerunek. Na przestrzeni ostatnich 100 lat uległo ono zmianom demograficznym, infrastrukturalnym. Dziś brak w nim ludności żydowskiej i ewangelickiej. Pomysł projektu jest konsekwencją realizowanych przez nas wcześniejszych działań pod hasłem 'Zadeptane Ślady Przeszłości’ związanych z uporządkowaniem zapomnianych cmentarzy ewangelickich oraz 'Memu miastu na do widzenia’ prezentującej na starej fotografii nasze miasto. Obecny projekt ma na celu oznaczenie miejsca pochówku Żydów, których szczątki zostały przeniesione z dawnego kirkutu na cmentarz parafialny. Miało to miejsce w latach 60-tych podczas jego likwidacji. W tym miejscu młodzież uczci zmarłych wspólną modlitwą Rabina, Pastora i Proboszcza naszej parafii. Zapoznajemy młodzież z historią i kulturą żydowską. Przedstawiamy w formie teatralnej bajkę żydowską, prezentujemy na starej i współczesnej fotografii dawny i dzisiejszy Kamień, szukamy miejsc zwiazanych z kulturą żydowską (synagogi, cmentarza, sklepy, zakłady rzemieślnicze). Realizujemy to zadanie angażując młodzież w formy aktywnych warsztatów teatralnych, historycznych, fotograficznych, geograficzno-turystycznych.

Budżet projektu: 13 537,00 zł

Dotacja: 6 400,00 zł

Rocznik: 2007

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Grupa Śladowcy przy Publicznym Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu Krajeńskim

Miejscowość: Kamień Krajeński

Ulica, nr domu i lokalu: ul. Sępoleńska 3

Kod pocztowy i Poczta: 89-430 Kamień Krajeński

Województwo: kujawsko-pomorskie

Powiat: sępoleński

Adres strony internetowej: –

Echa przeszłości nigdy nie milkną

Chojnicka 1, 89-430 Kamień Krajeński, Polska

Więcej